שביל הניצחון – רוח מפיחה חיים בחומר

שביל הניצחון – רוח מפיחה חיים בחומר

כשאנו רואים את תנועת העלים בענפי העץ נעים ורוחשים, אנו שואלים מהי הרוח? מה מניע את העלים? אנחנו אומרים רוח, אבל לא רואים אותה. ואכן אותה הרוח שהושאלה מתזוזת העלים, זו הסוחפת חולות בסופות ממקום למקום, מצויה ברחבי העולם ובאדם. דרך המילים הבאות אנסה לחקור מה הוא הממד הרוחני באדם.

במחשבה הרב-תחומית האדם נתפס כמכלול המורכב מארבעה ממדים- גוף, נפש, רוח ורגש, אשר חי כחלק אורגני ממכלול היקום לכן יש לו קרבה אל הכול ביקום! האם תמיד נתפס האדם ככזה? האם יש מקור של ידיעה שהוא נסתר מאיתנו? האם יש מקור של ידע בלום שיכול להיות נגיש לנו, שנוכל להשתמש בו? ומה היא אינטואיציה? אלו שאלות שאברר תוך התבוננות בדומה שבין הרוח האנושית כפי שהיא נתפסת במחשבה הרב תחומית הנומרולוגיה וקלפי הטארוט .

נקודת התחלה טובה היא להבין את היוונים הקדמוניים אשר תפסו את העולם כאחדותי, כגוף אורגני הכולל הכול והאדם בתוכו. האם האדם יכול אם כך לדעת הכול? יתכן שלא, לכן ישנם הרבה דברים שנסתרים מאיתנו או שאין אנו מבינים אותם לגמרי, אך למרות זאת אנו חשים אותם אינטואיטיבית, כלומר דרך תחושות פיזיות בגוף והשתתפות של החשיבה שלנו. אנחנו נוהגים לשלב חשיבה רציונאלית עם אינטואיציה.

יאנוש  קורצ'אק המחנך והרופא הדגול שהוביל באומץ את חניכיו מול התופת, הוא דוגמא מצוינת לאדם שדגל באינטואיציה בשילוב חשיבה הומניסטית ורציונאלית תוך מאבק קיומי. שילוב כל אלו מוכיח שיש מאחורי תפיסתו כוח מניע גדול – כרוח – הוא הציג רעיונות יפים שיש להם כפי הנראה, תשתית פילוסופית – סאטואית שרווחה ביוון הקדומה. אותם סאטואים האמינו בחתירה לטוב שבאופיינו ומימוש עצמנו! הסאטואים היו יוונים קדמונים שפעלו באזור יוון ורומא והם האמינו שיש לחיות במכוון לטבע בעודנו משתמשים בתבונה שהיא למעשה הכרות עם תכונות האופי שלנו במטרה להבין ולהעצים את עצמנו לטובה.

הנומרולוגיה חותרת לידיעה של מה שנסתר מהעין הרגילה ומהידע הרגיל, היא חושפת את הממד הרוחני שבחיינו בכך שהיא מייחסת למספרים תכונות אופי . הנומרולוגיה שואפת להרמוניה- להכרה בכך שהעולם שלם ומושלם זו תפיסה שמלווה את ירדנה עוז הנומרולוגית לכן היא מחשבת את המסלול מחדש. כפי שהסאטואים האמינו שבבסיס העולם יש תבונה – שהאל או ישות תבונית יוצרת מצויים בו ויוצרים הרמוניה. בחתירה זו להרמוניה ירדנה נעזרת בקלפי טארוט שינתבו את המסע במסלול, כאותות.

קלפי הטארוט – שאנו מכירים נוצרו בתחילה באיטליה, וציורו בהן דמויות וסיטואציות המייצגים רגעי ניצחון והנצחה של אנשים מתקופת המאה 14-15, יתכן שהדמויות שאבו השראה מן המיתולוגיות ומארכיטיפים (תכונות אופי) שהנם מרכיבי אופי באדם. סדרת המטות שבקלפי הטארוט מאופיינת על ידי - התלהבות, יצירה, אנרגיה והשראה- שהם מרכיבים חיוביים בהתפתחות האדם.

האוצר הבלום, הידע של התבונה הקוסמית הסובבת בעולם ניתנים להשגה על ידי שימוש בפתיחת קלפי הטארוט וכן על ידי שימוש בנומרולוגיה כפי שאנשי הרוח בימינו עושים זאת באמצעות חקר, שאילת שאלות, וכפי שיוצרים עושים זאת באמצעות התהליך היצירתי- זה הוא דיאלוג בין רעיונות שסובבים בעולם מימי קדם!

ואיך הרוח משתקפת בתהליך היצירתי? אפשר לומר שהיא חלק ממנו. היא חותרת להיות חלק מהיצירה אפשר לקרוא להתגלמות הרוח בחומר גילוי של איכות, איך תכונה מסוימת מתגלה ומתגלמת במציאות. שימו לב לכך שהמילה חומר אוצרת בתוכה את האותיות של רוח!ואם נפנה הרחק אל סיפור הבריאה הראשוני: תחילה הרוח מרחפת ואחר כך יוצר האל את היקום כולו, ואת האדם הוא יוצר מן האדמה שהיא חומר ומפיח בו רוח וחיים הכול מתחיל בבריאה וביצירה! אלה הם -התגלמות הגשמה ומימוש.

גילום התפקיד של חיינו, באיכויות תכונותינו אנחנו הגיבורים הלובשים צורות ומחפשים מה בתוכנו רוצה לצאת לאור - כמו בפורים!!!!

גשם כמטאפורת הענן הרך אוורירי כרוח ההופך לטיפות מים הנופלות לאדמה ומצמיחות מן האדמה שהיא חומר- את העשב הפרח הפרי.

אנחנו מממשים את הזרע הקטן שבליבנו ומחשבתנו, הופכים את הרעיונות שלנו באמצעות מציאת התכונות הייחודיות שלנו הנקשרות לזרע זה, אנחנו פורצים את מעטה האדמה עם עוצמה הרוחנית שהרוותה את הזרע הטמון בתוכנו כלפי האור וצומחים!

מעבודתה של ירדנה עוז הנומרולוגית ומסדרת קלפי הטארוט הייחודית שפיתחה, מהליכתו של יאנוש קורצ'אק בידיעה, בתבונה ובאומץ ומאנשי רוח ויוצרים אמנים אפשר לגזור שתי אמירות : הראשונה - רק תעצומות הנפש והרוח האנושית יכולות להוות את הכוח הכביר להתמודד עם החיים! השנייה - החיים הם זרימה וארעיות ויש להתמודד עמם ! אמירות אלו מייצגות תפיסה ש'הכל זורם' (פנטה ריי), ושהזרימה הזו היא ההרמוניה כי -'בין הדברים הנתונים למקריות, היפה ביותר הוא היקום' (הרקליטוס).

חישוב מסלול מחדש הוא למעשה הובלה לשביל הניצחון וההצלחה במימוש הטוב שלנו כאן ועכשיו תוך עבודה פנימית עם עוצמה של הרוחניות, באופן זה הרב תחומיות היא בפעולה כאשר כל הממדים שבאדם, הגוף, הנפש, הרגש והרוח בסנכרון. הבט רב תחומי נוסף הוא כתפיסת הסטואה – שהמוות הוא חלק מן החיים, שניהם חלק בלתי נפרד מהשתנות והאינסופיות של היקום לכן אין טעם לפחד ולקפוא ויש לפעול למימוש עצמנו. סדרת המטות שמביאה יסודות אנטי- קפאוניים כגון הלהבה היצירה וההשראה מעוררת לפעולה ולמימוש! והחזרה למסלול מבטאת את ההרמוניה.

 בדיאלוג עם ירדנה עוז הנומרולוגית וליצירתה המופלאה קלפי הטארוט לקריאה אישית אני מצרפת את

רוחו של שירי :

ארץ אשר לפניך

 

קוסם לילי

בכוכבי אצבעותיך,

במילים מעט

לאט

ומהר,

בירח כסוף זוהר

שם בקימורי האדמה - עקבותייך,

כרוח עובר-

סובב סובב

דרך-

עמק,

גיא,

גבעות

מפזר אבק אותות.

אי שם ברמות אשקיף -

חישוק לוהב,

אותי מקיף

רחש חי באפלה,

סער בתוכי נושב.

ואדע -

ארץ אשר לפניך.
בחזרה לדף הראשי
© כל הזכויות שמורות לשרון שמע עמר