התמקדות

מהי התמקדות (inner relationship focusing )? זו היא גישה החושפת בפנינו קשרים והקשרים פנימיים. היא מאפשרת  למתמקדים להתקרב למקומות שאינם נגישים לנו ביום יום, האוצרים בתוכם  מידע חשוב עבורנו  בכדי להתקדם. אני בעלת הכשרה בגישת ההתמקדות מטעם –אוניברסיטת חיפה ומרכז שילוב. במהלך ההתמקדות הממקד מוביל את המתמקד בשיחה אל מודעות  חדשה דרך תחושות מורגשות והבהרתן, במתן פשר לתחושות שבגוף ולקונוטציות שעולות בתהליך.

 הסרת הערפול היא אחת מיתרונות ההתמקדות -חישבו על מקום מעורפל שאין רואים בו דבר זולת אפרוריות קשה מנשוא, ואז זיק של אור שבוקע ומתעצם .. ומפזר את הערפל! כאילו אד של עננה כיסה את ההר שלפניכם ולפתע הוא, ההר, נישא מלפניכם והדרך נפקחת לעומתכם.

כזו תחושה של בהירות !

בהתמקדות אנו פוגשים דבר מה בחיינו שמבקש שנראה אותו, שנאזין לו, שנסב את תשומת ליבנו אליו רק בכדי שנוכל להמשיך הלאה בדרכנו.

כוחה של התמקדות הוא בעיגון של תשומת הלב והפנייתה אל התחושות בגוף, חזרה אל תחושה מורגשת בגוף. אנחנו לא רגילים לערב תחושת גוף עם מחשבה רציונלית, אך ניתן ללמוד דרך הגוף על עצמנו ולשלב את הידיעה הזו בחשיבה רציונלית.

למה זה חשוב לתהליך יצירתי? תהליך ההתמקדות, מפרק חסימות, כמו דפוסי חשיבה נוקשים. בדרכו, הוא מבהיר לנו שיש עוד פתרונות מעבר למקום שנחשב לחסום. הוא מלמד אותנו להשתמש במקום הסגור כבתיבת אוצר, לכבד את הדברים המעורפלים הסגורים.

ההקשבה הזאת מתוך כבוד וללא שיפוט יוצרת את רגע השינוי – ואז אנחנו יכולים ליצור באופן חופשי ללא ביקורת. יתכן שבתיבה הזו נמצא דווקא את הנושא שממנו תצמח היצירה או שאולי הוא יהווה תמריץ לשינוי נוסף ואולי יהפוך האוצר לכוח המניע.

כותבים ויוצרים רבים מדווחים על בהירות מחשבה לאחר תהליך של התמקדות. הם חשים רעננות בחשיבה, החושים מתחדדים, הם הופכים ערניים כלפי הקשרים (שטף מחשבתי), תפקודם הפיזי מדויק והיכולת היצירתית פורצת כמענה לצורך של פרישת כנפיים, על מנת לממש את עצמם.

התמקדות זו ויצירתיות זו, יכולות להטיב עם כל מי שיוצר ובונה – בלמידה, בעסק, ובהעלאת הרמה הבריאותית.

 אני מלמדת במפגש כיצד לאתר תחושות גוף ואיך לגייסן לטובת תהליך יצירתי. אתם מוזמנים ללמוד להתמקד, זו היא יכולת נלמדת וניתן להשתמש בה בכתיבה ובמפגש איתי. אני משלבת גם יצירה תוך כדי התמקדות, תוכלו לחוות את השינוי אפילו ביצירה.

עקבו אחר הבלוג שלי – 'ציירת המילים' ותוכלו להיחשף ליוצרים מתחומים שונים, תלמדו כיצד הם יוצרים תוך שימוש ביסוד היצירתי.

בחזרה לדף הראשי
© כל הזכויות שמורות לשרון שמע עמר