נעמה שיף

נעמה שיף החורזת בחרוזים, תכשיטנית שמספרת על תהליך היצירה שלה ומשתפת אותנו ביסוד היצירתי שבחריזה. תוכלו לצפות בראיון שערכתי עמה בחלק של 'יוצרים מתארחים' :
 

התחלתי לחרוז לפני שלוש וחצי שנים. עברתי באותם ימים תהליך של אימון בנושא קידום בעבודה ובמהלכו עלה הצורך שלי במפלט יצירתי בחיי. אומנם למדתי עיצוב גרפי, אך לא הרגשתי כי העבודה מול המחשב מספקת אותי, שחסר לי הצורך בליצור משהו שדורש עבודה עם הידיים. כחלק ממשימה באימון, הייתי צריכה לכתוב רשימה של כל מני כיוונים יצירתיים נוספים שמושכים אותי. יצירת תכשיטים הופיעו ברשימה זו. וכך בעידוד המאמן שלי יצרתי קשר עם בחורה בשם בותיינה (שהכרתי מתקופה בה עבדנו יחד במפעל בקיבוץ) שידעתי כי היא מעצבת תכשיטים מאד מיוחדים עם חרוזים וידעתי שהיא גם מלמדת, וביקשתי לבוא לשיעור ניסיון. מההתחלה היה לי מאד נעים - תחושת המקום, ההדרכה המצוינת והסבלנית - והיצירה!! יצירה יש מאין - מעשרות חרוזים המפוזרים על משטח העבודה, תוך כדי עבודה קפדנית ועדינה, מקבלים צורה וכיוון והופכים לצמיד מרשים. פתאום כל החוזקות שלי, עליהן דיברנו באימון, התעוררו לחיים - תשומת הלב לפרטים, הקפדנות,הידיים הטובות והיצירתיות שחיפשה דרך לצאת לחופשי.

בשבילי, היצירה הזו הפכה להיות כמו ריפוי בעיסוק - המוח נהיה שקט, כי הוא עסוק בדוגמה ובחזרתיות של היצירה והנפש ממריאה למחוזות של צבע ושמחה.

סיפור יצירת התכשיט

(שרשרת תשליך)

היצירה שלי היא אינטואיטיבית, מהבטן. מהתחושות שלי למה מרגיש לי יפה ונכון, מהידע שלי לחיבור של צבעים שונים, ולפעמים - מהחומרים שזמינים לי..
את התכשיט הזה יצרתי לעצמי,המשמעות שלו, היא זו שנתתי לו במהלך היצירה  -

במהלך טיול תשליך בראש השנה האחרון, הלכתי ברגל לאורך חוף הים מג'סר א-זרקא עד קיסריה.

לאורך החוף אספתי אבנים. חלקן - השלכתי חזרה לים, כסמל לרגשות ותחושות שליליים שליוו אותי במהלך השנה, מהם אני נפרדת. וחלקן - אלו שנראו לי מיוחדות, אספתי אליי, במטרה לבדוק אח"כ אם אוכל להשתמש בהן בתכשיטים שלי. לקראת סוף הטיול, כאשר חוף קיסריה כבר היה קרוב, עצרתי, פניתי אל השמש השוקעת של השנה החדשה ונשאתי תפילה. ביקשתי ממנה שתשטוף אותי באורה החם ותציף את חיי בשמחה, אהבה, הוקרה, טוב, הנאה, כיף, יצירתיות ועוד ועוד.

את אבן החלוק שבתכשיט אספתי בדרך. הוא מסמל בשבילי התחלה חדשה - שנה חדשה, הוא מסמל את תהליך השינוי שלי, ושל השנה - נפרדים מהישן ומקבלים חדש, את היכולת שלי להשתנות ולהשתפר.

החלטתי לעטוף אותו בחרוזים סגולים כי זה צבע שמסמל מלכות, אינטואיציה, הוא מרגיע פחדים ומעניק שקט ושלווה ובמקרה גם הצבע האהוב עליי. עיגול הזהב מסמל את השמש, אליה נשאתי תפילתי.

החלק האהוב עליי בתכשיט הוא הסדק במרכז החלוק. הוא מזכיר לי ששום דבר אינו מושלם.

היום אני עונדת את התכשיט בימים בהם אני מרגישה שקמתי קצת חלשה, שאני צריכה תזכורת ליכולות שלי, לחוזקות שבי. והמטרה שלו היא להזכיר לי, את ההתקדמות שלי, את השינויים שעברתי לאורך השנים ואת כל הטוב שעוד מצפה לי.

 לפרטים נוספים על נעמה היכנסו לפייסבוק>


בחזרה לדף הראשי
© כל הזכויות שמורות לשרון שמע עמר