על הזהב - סוד קסמו של הזהב

על הזהב - סוד קסמו של הזהב

בעומק כדור הארץ רוחשת האדמה בתערובת קסומה ונוצצת של מתכות בגעש מבטן האדמה היא מתפרצת מותכת כלהבה וניתכת אל הקרקע - זה הזהב.

או שמא, זה הוא ניצוץ של מפגש בין * כוכבי, שיוצר את אבקת הזהב במטח של מטאורים זוהרים? יש שאומרים כי תכשיט זהב הוא פיסה מן היקום הגדול.

דרך המדע- הזהב הוא מתכת עמידה בפני חמצון, הזמן לא יכול לה, ככל שהזהב נפרד מהסיגים הוא הופך טהור, כך הוא בלתי מנוצח ונתפס כנצחי, זה סודו העיקרי : עמידותו בפני כוח הזמן, כוח המים וכוח החמצן מעניק לו חסינות בפני פגעי הטבע. הסימון הכימי של הזהב הוא – au, על שמה של אורורה, אלת השחר. סוד קיסמו של הזהב -נצנוצו, צבעו החם, מרקמו הרך, נדירותו ותכונותיו העמידות בפני נזקי מזג האוויר הזהב הוא נשגב.

גם אנו מחפשים את הנשגב, דרך האמנות אנחנו עורכים מסעות יצירה אל הנצחי, כאשר יצירה היא נצחית מתרחשים בה אינסוף גילויים. הנצחי הוא הניצחון על איום החידלון,בספורט למשל הניצחון, הוא ההתגברות על גבולות היכולת הפיזית והמנטאלית של הגוף ועל כך מקבלים מדליית – איך לא... זהב!

במילים מעטות ארקום את חוט הזהב של הזהב על פני ההיסטוריה האנושית, זיק של מבט דרך שיתוף פעולה של מדע הכימיה והפיזיקה עם הפילוסופיה הכלכלה הגיאוגרפיה הספרות ואמנות נצא למסע של גילוי הזהב.

זהב – מילה של עוצמה ויופי

מימי ההיסטוריה הקדומים של הציביליזציות השונות הזהב שיחק תפקיד מפתח.

משוררים כתבו עליו ושיבחו אותו, צורפים התיכו אותו וריקעו אותו, אלכימאים ערכו ניסויים בכדי ליצור אותו, מלחמות ניטשו על רכישתו, ממשלות ושליטים אוספים אותו כביטחונות, והשפה מרקיעה שחקים בשבילו.

איך אנחנו תופסים את המובנים של – זהב? זהב הוא נצחי, מסמל טוהר ויופי, זהב מסמל כוח עצמה ואף שליטה. זהב הוא מטפורה לטוהר ולנדירות, לתכונה טובה ולמידה טובה. הזהב מקשט ומעטר מקומות וחפצים קדושים, הזהב מסמל את התבונה והידיעה, את הניצחון. הזהב מעיד על בשלות , מעיד על שפע ועל שגשוג. אנו מצמידים את הזהב כתואר למעשנו ולמחשבתנו.

תור הזהב היא תקופה של שגשוג, ידי זהב הן ידיים שעושות קסם, הלוטוס שהוא פרח המדיטציה נקרא 'פרח לב הזהב', ביאליק כתב את שירו 'מעבר לים' על איי הזהב ושוב הזכיר את הזהב בשירו למבוגרים  'עם דמדומי חמה', ובגן העדן יש הזהב! "...וזהב הארץ ההוא טוב.."(בראשית פרק ב') אלו מעט דוגמאות לנוכחות העצומה שיש לזהב בתרבות שלנו.

למה אנחנו תופסים את הזהב כבעל ערך גבוה מאוד בחיינו?

סיפורו של מידיאס- במיתולוגיה היוונית המלך מדיאס מקבל מתנה מדיוניסוס, אל היין הריקוד והחושניות, את התכונה הבאה :כל מה שהוא נוגע בו הופך לזהב! אך במתנה זו טמון קושי גדול, מה באשר לכל דבר אנושי שהופך לזהב וקופא כפסל ומה באשר לאוכל שהופך לחומר הזהב? סיפורו מסמל את המידה הטובה- אם יש יתר על המידה מן הזהב אין זה טוב ואם חסר הזהב גם זה לא טוב. בסופו של דבר מדיאס נאלץ לטבול בנהר בכדי להטהר מן הברכה /קללה, וכך מסבירים את היות הזהב בתחתית הנהרות. מדיאס מסמל את – מגע הזהב, המגע שמתקן ומרפא. והופך כל דבר להצלחה!

סיפורה של חתחור- הרחק אל מצריים הקדומה האלה חתחור, שפירוש הוא- 'עינה של השמש', וכינויה ' להבת זהב'. הזהב היה בשפע במצריים העתיקה, המצרים עיצבו ממנו את פסלי הקודש והפולחן שלהם וכן עדיים יפהפיים הם סגדו לזהב בשל נדירותו ותכונותיו החזקות שנתפסו כנצחיות, ארצות רבות סחרו עם המצרים על מנת לרכוש מן הזהב שבארצם! אביה של חתחור הוא – אל השמש, אדון האלים, שפולחנו הוא – עגל הזהב. כן זה המוכר לנו מסיפור בני ישראל במדבר!

מצריים אם כן הייתה אימפריה של זהב, הפרעונים שלטו בנוב -'עיר הזהב', הצמודה אליהם וסיפקו את כל הזהב לסוריה, ישראל וארם נהריים – הפרעונים חשבו שזו  היא סגולתם הבלעדית!

סיפורו של בודהה- בהודו היה זה אל השמש – אגני – שכינויו – 'המאיר את השמיים' הוא אבי הירח המסמל אושר נצחי שבהתמזגותו עם 'סומא', אבי האלים, נוצר ה ז ה ב ! בודהה עצמו על פי הסיפור ירד מן השמיים בסולם זהב, ולפי הסיפור כל העולם נוצר מביצת זהב!

בסיפורי חז"ל מסופר במצוות ציצית על עלייה בסולם מכסף וזהב, אשר כל עליית מדרגה מקרבת את העולה אל הדרגה הגבוהה של הרוחניות ומציאת האמת והיופי. לכן הזהב נחשב גם לדעת ותבונה! בסיפור מתעמתת הדת היהודית למול עבודה זרה ( יוון ורומי), שמקדשת את הגוף, והיהדות מנצחת כאשר היא מביאה את ההיבט הרוחני.

סיפורה של מלכת שבא והמלך שלמה- מלכת שבא שנודעה במסעותיה ובעושרה הביאה לשלמה המלך מנחות רבות ובהן זהב רב, רוב הזהב שנצבר בתקופת המלך שלמה יועד לבניית בית המקדש ולקישוטו, טס זהב הינו מגש זהב מופז המזוקק מסיגיו כשהוא מבהיק וזוהר כפז ועליו מזמור תהילים בצורת מנורה!

ביהדות – שבעה סוגי זהב שפארו את בית המקדש– זהב טהור- המופרד היטב מסיגיו, זהב טוב- שנשארת ממנו כמות טובה לאחר התכה באש, זהב שחוט- שבהתכתו נמשכים חוטים ומשמשים לקישוט עדין בקליעה, זהב סגור – שהחנויות נסגרות כאשר הוא מובא בכדי שכולם יחזו ביופיו, זהב פרווים – שצבעו אדמדם כצבע דם הפר, והוא מסמל את זהב היופי שבגן העדן! זהב אופיר – הוא זהב חזק ומאוד מבוקש מהעיר אופיר, זהב מופז- הוא זהב שקוף וזוהר כיהלום.

צורף הזהב נחשב לכוהן שרוח האל נחה עליו, ואילו המשכן לאלוהים נבנה כארון עץ שיטים המצופה זהב ומקושט בזר זהב, ארבע טבעות זהב ומנורת זהב. כך הנחה אלוהים את משה במעמד הר סיני.

הזהב הוא – אהבה בשיר השירים הזהב לובש צורה של אהבה מושלמת, תיאור הדוד/האוהב/האל "ידיו גלילי זהב מלאים תרשיש" (שיר השירים)

העיר תרשיש- תרשיש היא תעלומה בפני עצמה, יש הטוענים שהיא עיר ויש טוענים שהיא שרשרת של איים, בכל מקרה היא הפכה לשם דבר בתחום הזהב, כאשר יונה הנביא בורח מבקשתו של אלוהים הוא בורח לתרשיש. בדרכו בים סערה מאיימת להפוך את האונייה והוא נזרק לים וניצל בתוך בטן הדג הגדול ובהבטחות לאלוהים לנאמנות! מסעות רבים נעשו אל העיר תרשיש על מנת לרכוש שם זהב.

האלכימאים/ זהב כמניע לתגליות כימיות- בימי הביניים עסקו חוקרים של מדעי הכימיה והפיזיקה וכן פילוסופים בניסיון ליצר זהב, דבר זה דורש בקיאות ברזי העולם כך הם חשבו, הם ניסו להפוך מתכת פשוטה למתכת אצילה כתפיסת הטבע של אריסטו לפיה היסודות בטבע ניתנים להפיכה הדדית ולהרכבה! החוקרים הללו עסקו בחקר הכימיה (אבן החכמים) ומצאו בתוך כך תגליות רבות בתחום הכימיה, גם חכמי תורת הקבלה, היו מעורבים בחקר זה.

סיפורו של קולומבוס מגלה אמריקה- החיפוש אחר הזהב הניע מגלי עולם תוך חיפושם המתמיד הם גילו יבשות וארצות חדשות, קולומבוס יצא למסע גילויים והגיע לחופי אמריקה הוא הביא עימו בספינותיו מעט זהב, הרבה תרנגולי הודו, אננס ואנשים מבני מקום, אמירותיו ומסעותיו שנויים במחלוקת משום שהוא נהג באופן אכזרי לבני המקום בכך שהכריח אותם לעבוד בחיפוש אחר הזהב!

מאמירותיו – "זהב הוא אוצר ומי שמחזיק בו עושה כרצונו בעולם הזה" אך בסוף מסעותיו מלאי התהפוכות הוא התמתן ואמר " עושר אינו הופך אדם לעשיר יותר אלא רק הופכו לעסוק יותר"

הבהלה לזהב ועורק הזהב- בשנת 1848 החלה תקופת 'הבהלה לזהב' בקליפורניה התגלו סימנים של זהב בנהרות, אל המקום זרמו אלפי אנשים שהחלו בכריית הזהב ואיסופו בכלים פשוטים, אט אט החלה התפתחות בתהליכי הפקתו של הזהב, סביב תהליך זה התפתחה אמריקה מבחינת התחבורה בשל הצורך בתנועה, הוקמו מפעלים והעיר קליפורניה צמחה. אחד מהדרכים לגילוי הזהב הוא – עורק הזהב– חפירת בור עמוק ומציאת עורקי זהב בתחתית שלו, ומעקב אחרי נתיב ההתפתחות שלהם. לתושבי קליפורניה מיוחסת האמירה של ארכימדס שמצא את חוק  מדידת הנפח  של חפצים - בעודו רוחץ בבית המרחץ  צעק לפתע - 'אאורקה', כלומר - מצאתי! ארכימדס המהנדס היווני ניסה למצוא דרך טובה למדוד את נפח כתר הזהב של המלך. זה הוא סיפור שנכתב בספרו של ויטריסביוס הזקן - 'אודות האדריכלות'. האמירה הזו מיוחסת למצבי הארה ותובנה שהם מייצגי רגע טהור בחשיבה כזהב.

בתקופה זו חלה האצה בהטבעת מטבעות מזהב באירופה, בעקבות הסחר בזהב רכשה כל מדינה מטמוני זהב כמטילים ושמרה עליהם היטב לצורך ביטחונות! מטבעות ידועים מזהב הם דוקאט ופלורין וכן גם הדינר שעליו מוטבעות כתובות מן הקוראן.

עוץ לי גוץ לי- במחזה הנפלא שהילדים כה אוהבים (וגם אנחנו) בת הטוחן מחפשת את הדרך להימלט מהעונש של יצירת זהב מקש – וכל שעליה לדעת הוא שמו של שדון קטן שמופיע לפתע.

שמו הוא עוץ לי גוץ לי. האם עצותיו והידע שלו שווים זהב? זו היא מטפורה יפה לחיפוש אחר אמת ויופי דווקא במקומות הפשוטים תוך גילוי אומץ. הזהב ימצא רק אחרי חיפוש והקרבה גדולה (ההבטחה למסור את הילד לשדון..)

הזהב באמנות

ציירים רבים חקרו את הדרך הטובה ביותר לצייר את הצבע זהב כך שיציג את החיקוי הטוב ביותר לחומר בטבע טכניקת הציור שהצייר רמברנט פיתח היא ציור על בד הקנבס תוך מריחת חומר הזגה- נצנוץ הזהב נובע ממריחת חומר ההזגה שהיא למעשה שכבה מזגגת. זו היא אמולסיה של שמן פשתן + טרפנטין+ סטנד אויל וורניט} זו שיטה שרמברנט נהג להשתמש בה , וכעת גיליתי לכם סוד קסם הזהב בציור.

אם המדענים חוקרים את צורות הטבע אז הציירים חוקרים ומייצרים כללים חדשים להבנת הצורות בטבע, כזה הוא חתך הזהב, בימי הרנסאנס האיטלקי, שקדו בחקר אמנים רבי אשכולות שהידע הרב תחומי שלהם איפשר להם למצוא נוסחאה ליופי האוניברסלי, חתך הזהב השפיע רבות על תחום הציור והארכיטקטורה, האמנים הללו ניסו לחקות את צורות הטבע ולמצוא בהם כלל החוזר על עצמו והם אכן מצאו! היצירה  'המונה ליזה ' תוכננה וצוירה על פי חתך הזהב, שהוא למעשה קשור ליחס הזהב המבוטא בצורה מתמטית והנדסית. ליאונרדו דה וינצי' הצליח לעקוב אחר הפרופורציות ולבטאן כשיא היופי וכמחווה לתפיסה הפילוסופית של יוון הקלסית. יחס הזהב נקרא גם - הפרופורציה האלוהית! והוא מסייע לאמנים ליצור קומפוזיציה יפה.

מבין המפורסמים שהשתמשו בצבע הזהב כאמירה משמעותית הוא הצייר האוסטרי גוסטב קלימט, השייך לזרם הסימבוליזם והארט נובו .יצירה ידועה שלו היא ' האישה בזהב ', בסדרה יפהפייה שופעת בצבע זהב הוא מציג גוף נשי ואת הצבע הזהב כשיא היופי, בתוך היופי עולה הארוטיות כנושא היצירה וכיצירה בפני עצמה בתוך צבע הזהב. לדעתי הוא ממליך את היצירה בכך שהוא משפיע עליה זהב! יצירותיו התקשו להתקבל בתחילה בחוגי אומנות מסוימים ונתפסו כקישוט ולא כיצירה בפני עצמה, אפילו הנאצים שנאו את יצירותיו שהובע בהן רגש רב, והם החרימו חלק מיצירותיו! קלימט זכה במדליית זהב על ציורו 'פילוסופיה' בתערוכה העולמית ב1900 בפריז שייצגה כניסה אל עולם חדש ומודרני.

על הזהב אקורד סיום- קרל סייגן הוא אסטרונום ופילוסוף מוערך ואלו דבריו - "כולנו אבקת כוכבים והתכשיטים שלנו הם תוצר של התנגשות בין כוכבית" !


בחזרה לדף הראשי
© כל הזכויות שמורות לשרון שמע עמר